31 maja 2013

O czym warto pamiętać, zanim zacznie się robić jakąkolwiek nową rzecz


Każdy z nas od czasu do czasu chce nauczyć się czegoś nowego (lub wersja niestety bardziej prawdopodobna: jest do tego zmuszony). Albo wkracza w zupełnie nieznany świat nowych zainteresowań. Wszyscy wiemy jak wyglądają początki: ogromna motywacja na starcie sprawia, że wszystko wydaje się proste i łatwo się tym dzielić. Często brakuje nam pokory i ogłaszamy światu, że się na czymś znamy, po czym okazuje się, że trudno nam to potwierdzić konkretnym działaniem.

W nabywaniu nowych umiejętności jest tak, że z biegiem czasu okazuje się, że wcale nie jest tak prosto. Motywacja nie jest już tak silna i pojawiają się pierwsze trudności. Żeby wytrwać potrzeba i cierpliwości, i dyscypliny. No, i jeszcze kilku innych rzeczy. ;)

Czasami zanim osiągniemy poziom, który nas zadowoli, czeka nas mnóstwo pracy i popełnimy wręcz zawstydzającą liczbę błędów. Wydaje mi się to oczywiste, ale często odnoszę wrażenie, że ludzie oczekują zupełnie czegoś innego. Jakby w ogóle nie byli tego świadomi. Podchodzą do swojego rozwoju w taki sposób, że fakt, iż na początku jest trudno, staje się wystarczającym powodem, żeby się poddać albo powiedzieć sobie "nie nadaję się do tego". Nauka chodzenia też nie była najłatwiejsza, a jakoś wszyscy daliśmy sobie radę.

Staram się zawsze pamiętać, że wszystko jest trudne, zanim stanie się łatwe. To bardzo pomaga wytrwać w chwilach słabości - a te zdarzają się przecież każdemu.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz