25 czerwca 2013

Introwertyczny powód do dumy


Kilka dni temu przeczytałam tekst na blogu Michała Pasterskiego pt. Siła introwertyków. Jestem pełna zachwytu nad tym tekstem, ponieważ w końcu zaczyna głośno mówić się o tym, że introwertyzm to tylko cecha osobowości, a nie coś, czego należy się wstydzić i z czego powinno się "leczyć". To nie introwertyzm jest problemem, tylko to, co robi z nim nasze głośne, faworyzujące ekstrawertyzm społeczeństwo. Już jakiś czas temu zauważyłam, że temat ten staje się coraz bardziej popularny, co bardzo mnie cieszy.

Wiele się mówi o tym, że w społeczeństwie panuje wręcz dyktatura ekstrawertyzmu. Gdy próbujemy przełamać się i zachowywać się inaczej niż otoczenie, odczuwamy lęk przed odrzuceniem (a konkretniej: w mózgu aktywuje się ciało migdałowate, które m.in. odpowiada za tę reakcję). Dlatego też bycie introwertykiem w ekstrawertycznym otoczeniu dla wielu jest takie trudne. Jednak kolejny raz okazuje się, że wszystko jest względne. Z osobowością jest podobnie - jakaś jej cecha może być zaletą w jednej sytuacji, a w innej wadą. Trzeba tylko mieć tego świadomość i uczyć się, jak to dobrze wykorzystać. Wiele największych umysłów tego świata było introwertykami, a jednym z najlepszych przykładów jest Albert Einstein. Nie ma powodu, żeby źle się czuć z tą cechą osobowości.

Ja sama czuję się introwertykiem, chociaż wiele osób to dziwi. Lubię towarzystwo i wszędzie wychwalam, jak wspaniałych doświadczeń może dostarczać praca z ludźmi. Swoich przyjaciół nie zamieniłabym na żadnych innych, z resztą jeden z nich też jest introwertykiem, więc czasami sobie na ten temat dyskutujemy. Lubię też występować przed publicznością - a już szczególnie wtedy, kiedy uda mi się dobrze przygotować. Jednak swoją samotność kocham jeszcze bardziej i kiedy nie mogę sobie na nią pozwolić wystarczająco często, czuję się źle.

Za nic w świecie nie chciałabym tego wszystkiego w sobie zmieniać. Utożsamiam się z wieloma rzeczami, które napisał o sobie autor tego artykułu. Dlatego tak bardzo mnie poruszył.

Zainteresowanych i chcących dowiedzieć się więcej o introwertyzmie odsyłam do wpisu, o którym mowa.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz