25 maja 2014

Idee warte rozpowszechniania #1

 Idee warte rozpowszechniania - TED

Nie przepadam za oglądaniem wszelkiego rodzaju filmów - chyba, że mam do tego dobre towarzystwo. Jakoś trudno mi się na nich skoncentrować i szczerze mówiąc, nie wiem z czego to wynika. Jest jednak pewien wyjątek.

To wystąpienia TED. ;) Dlaczego?

Po pierwsze: chcę poszerzać horyzonty, a wystąpienia TED to taka rozwijająca pigułka, która nie wymaga ode mnie wielkiego zaangażowania czasowego. Wystarczy mi kilkanaście (w porywach kilkadziesiąt) minut koncentracji, by od czasu do czasu pomyśleć sobie coś w stylu: "kurczę, nie myślałam o tym w ten sposób" lub po prostu "wow, nie miałam o tym pojęcia". Przyznam, że bardzo lubię to uczucie. Szczególnie wtedy, gdy tę nową wiedzę mogę od razu wprowadzić w życie. A najczęściej mogę.

Po drugie: nawet jeśli nie dowiem się niczego nowego, utrwalam sobie to, co wiem i utwierdzam w przekonaniu, że jestem na dobrej drodze. Może to trochę próżne, ale to uczucie lubię jeszcze bardziej. ;)

Postanowiłam od czasu do czasu podrzucić Wam kilka wystąpień z interesujących mnie dziedzin (w miarę możliwości będą nawet polskie napisy). Może nie będą to najnowsze wystąpienia. Mam za to pewność, że są aktualne. Dziś polecam trzy.

Drew Dudley: Przywództwo w życiu codziennym


Należę do tych, którzy wierzą, że przywództwo zaczyna się na własnym podwórku. A jednak dla wielu z nas "przywództwo" to wciąż bardzo duże słowo. Swoją drogą, ogromnie się cieszę, że na Festiwalu BOSS w Olsztynie, który niedawno ogarnialiśmy, udało nam się zorganizować prelekcję z przywództwa. Nie dość, że cieszyła się dużym zainteresowaniem, to była niesamowicie ciekawa (dzięki charyzmatycznemu prelegentowi!). Dla mnie to znaczy tyle, że warto o tym mówić.

Mam nadzieję, że Drew Dudley pokaże Wam nieznane oblicze przywództwa. Przywództwa, które towarzyszy nam na co dzień.Przywództwo stało się dla nas ratowaniem świata, a nie ma jednego świata, tylko 6 miliardów* jego wersji.
* Wystąpienie miało miejsce w 2010 roku. Jak podaje Wikipedia, 1 stycznia 2013 roku populacja światowa liczyła ponad 7 miliardów ludzi.


Susan Cain: Potęga introwertyków


Jako ktoś, kto - żeby efektywnie funkcjonować - bezwzględnie potrzebuje czasu tylko dla siebie, z radością witam każdą wzmiankę o zaletach introwertyzmu. Dlatego właśnie bardzo polecam to wystąpienie.
Nigel Marsh: By równowaga między życiem a pracą pracowała w naszym życiu


Chociaż tytuł wystąpienia jest trochę przewrotny, jest w nim bardzo ważne przesłanie. To, w co wierzę bardzo mocno: małe rzeczy mają ogromne znaczenie.

Miłego oglądania! Koniecznie dajcie mi znać, czy chcielibyście widzieć więcej tego typu wpisów. :)

3 komentarze :

 1. fajny pomysł, dzięki takim wpisom zwiększy się prawdopodobieństwo trafienia na naprawdę inspirujące wystąpienia z TED :) na pewno będę zaglądać, a trzy wyżej wspomniane już dodaję do kolejki rzeczy do obejrzenia :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam i bardzo lubię to drugie wystąpienie o introwertykach.
  A ze swojej strony polecam Brene Brown "Power of vulnerability".

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejkuję je sobie do nadrobienia. :)

  OdpowiedzUsuń